Egemen Bağış'tan Hague’in önerisine tepki

İngiltere'nin önemli basın organlarından Telegraph; bugün yayınladığı sayısında eski AB Bakanı Egemen Bağış'ın Hague önerisine tepkisini dile getirdiği bir makalesini yayınladı.

Egemen Bağış'tan Hague’in önerisine tepki
Egemen Bağış'tan Hague’in önerisine tepki

Haber: İlker Ahmet Yıldız

 

İngiltere eski Dışişleri Bakanı William Hague,  yakın bir tarihte Telegraph gazetesi için yazdığı bir makalede Türkiye'nin AB üyeliği için yeni bir üyelik statüsü tasarlanmasını önermişti. Eski AB Bakanı ve Başmüzakerecisi Egemen Bağış, Hague 'in yaklaşımı için Sarkozy ve Merkel'in 'Ayrıcalıklı ortaklık' önerisine benzetmede bulunarak Türkiye'nin tepkisini dile getirdi.

 

Hague'in Türkiye için yeni bir çeşit AB üyeliği fikrinin, Sarkozy ve Merkel'in daha önce yapmış olduğu öneriyi çağrıştırdığını ifade eden Egemen Bağış, Türkiye'nin eski AB Bakanı ve Başmüzakereci olarak temeli olmayan bu fikri Türkiye'ye hakaret olarak değerlendirdiğini belirtti.

 

Hague'in bu fikrini ironik olarak niteleyen Egemen Bağış, bu fikrin; kendi ülkesi ve Avrupa Ekonomik Topluluğu tarafından bu önerinin başlangıçta reddedilmiş olduğunu ifade etti. Bugün için AB müktesebatına göre bir ülkenin AB'ne aday, müzakereci veya üye olabileceğini vurgulayan Egemen Bağış, AB üyeliğine en uzun süre aday ve müzakereci olma rekorunun da Türkiye'de bulunduğunu sözlerine ekledi. Egemen Bağış, Avrupa Birliği'ne henüz yeni üye olmuş bazı ülkeler ile karşılaştırma yapıldığı takdirde Türkiye'nin AB üyeliğine çok önceden hazır olduğunun görüleceğini belirtti.

 

Yazmış olduğu makale hakkında açıklamalarda bulunan Egemen Bağış, AB müktesebatında mevcut olmayan bir statünün Türkiye'ye önerilmesinin zekâmıza yapılan bir hakaret olduğunu belirtti. AB üyeliği hakkında kararsızlık yaşayan İngiltere'nin Haziran ayında referanduma gideceğini hatırlatan Egemen Bağış, İngiliz yöneticilerinin Türkiye için formül üreteceklerine İngiltere ve diğer bazı kararsız ülkeler için müktesebat değişikliğini sağladıkları ve yeni statüye geçtikleri takdirde Türkiye'nin de önündeki yasal seçenekleri değerlendirebileceğini söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage