Holi Festivali
Begüm Kılıç

Holi Festivali

Bu festival Hindistan'a özgü bir festivaldir. Bu Holi Festivali'nin amacı baharın gelişini kutlamaktır. Her yıl baharın gelişinde dolunay zamanı kutlanır. "İyinin kötüye karşı zaferi"ni simgeler. Holi Festivali'nde insanlar boyları önce yüzlerine sürer sonra ise birbirlerine atarlar. Festivalde kullanılan boyların hepsi birer anlam içerir:


Mavi: Sakinlik
Kırmızı: Masumiyet
Yeşil: Canlılık
Sarı: Dindarlık


Festivalin kaynağı ise Hint mitolojisine dayanmaktadır. Hint Tanrısı Krishna arkadaşı Radha'nın rengarenk tenini kıskanmaktadır. Krishna'nın annesi Yashoda, oğluna tenini boyamasını teklif eder ve Krishna yüzünü boyar. Bir müddet sonra bu bir festivale dönüşür.


Bu yıl 16 Nisan Lifepark'ta gerçekleşen bu Holi Festivali'ne katıldım. Renklerin Festivali olan bu festivalde bilet fiyatları pek pahalı değildi. Girişte bileti verdiğimiz anda Holi tişörtü ve 1 paket holi boyası aldık. (Biletin içinde olanlar) Onun dışında festivalde her şey pahalıydı. Boya bittikten sonra verilen diğer boyalar parayla satılıyordu. Ortamda hint kültürünü yansıtmaya çalışmışlardı. Hint yemekleri, Hint kınası standları vardı. İlk başta hint yemeğini yemeye cesaret edemesem de sonra  denemeye karar verdim. Görüntüsü pek hoş durmasa da tadı hiçte fena değildi. Yoğun baharatlı yemeklerini sevdim diyebiliriz. Hint kınası yaptıramadım ama çok yaptıranlar vardı ve güzel olmuştu. Fiyatı da normaldi 15 TL di. Festival her ne kadar özen gösterilmişse de genel anlamda tatmin olmadım. Bunun sebebi festivalin amacı olan "boya savaşı" tam beklenilen gibi olmadığından. Bunun en temel  sebebi bir paketten sonrasının paralı olması.

Şarkılar ve hint dans şovları güzeldi. En iyisi yine de Holi Festivali'ni Hindistan'da deneyimlemek sanırım umarım ilerde bu festivali orda kutlarım.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı