İşte yaza sağlıklı girmenin tüyoları!
Dilara Yüksel

İşte yaza sağlıklı girmenin tüyoları!

                             

Hepimizin heyecanla beklediği yaz, sonunda geliyor. Peki vücudumuz buna hazır mı?

Uzun ve sıcak günler beraberinde birçok sorunu da getiriyor. Özellikle de dışarıda geçirilen zaman boyunca vücudumuz oldukça su kaybediyor. Aman dikkat! Su kaybıysa vücutta birçok ciddi sağlık sorununa yol açabiliyor. Bu yüzden uzmanlar her sene günde 2- 2.5 litre su içilmesi gerektiğini üstüne basa basa söylüyor.

Sadece su içmek, vücudumuzu yaza hazırlamak için yeterli olmayacak tabii. Kaybedilen tuz ve mineralleri ayran ve soda içerek geri kazanabiliriz! Aksi takdirde ani bilinç kayıpları ile karşılaşma ihtimalimiz var!

Yazın gelişiyle birlikte açık havada egzersiz yapmak, artık daha kolay olmaya başladı. Yağ yakmak ve kas geliştirmek istiyorsanız her öğün protein tüketin! Yeterli protein almadan yapılan egzersizler kas erimesine neden olabilir. Kilo verseniz de kas kitlenizi kaybedecek, bağışıklık sisteminizi zayıflatacaksınız. Ayrıca çok sıcak saatlere uzun süreli spor yapılmamalı! Kene, sivrisinek, arı  sokmasına karşı tedbirli olunmasında fayda var.

Değişen mevsimle birlikte pazar tezgahları da artık daha renkli hale gelmeye başladı. Meyveleri mümkün olduğunca doğramadan, iyice yıkayıp fırçalayıp kabuklarıyla tüketmek sizler için daha faydalı ve doyurucu olacak! Karpuz bu mevsimde en çok tüketilen meyvelerden biri. Bol su ve lif içerir, susuzluğu giderir, kabuğunun beyaz renkli iç kısmı dolaşım düzenleyici bağışıklık güçlendirici bir aminoasit içermekte…

Son yıllarda güneşten aldığımız D vitaminin faydalarını gösteren araştırmalarda büyük bir artış oldu. Farkındalık da arttı. Kemik erimesi dışında kalp hastalığı, damar sertliği, hipertansiyon, Multipl Skleroz (MS), guatr, depresyon, romatizma, bağışıklık hastalıklarını engelleyici ve tedaviye yardımcı olduğu bildirilen D vitamininin özellikle birçok kansere karşı koruyucu olduğu düşünülüyor. Deniz mahsulleri, yumurta ve süt ürünlerinde bulunsa da gıdalarla alımının son derece yetersiz olduğu, yani aslında ana kaynağın güneş olduğu vurgulanıyor. Güneşlenmeyle doğal olarak ürettiğimiz D vitamini ağızdan alınan takviyelerden farklı yapıda ve daha faydalı.

Ancak D vitamin alayım derken sağlığınızdan da olmayın! Uzun saatlerde güneşin altında kalmak en başta cilt kanserine ve başka birçok hastalığa sebep olacak! Cildi kızartmadan pembeleşecek kadar haftada 3-5 gün 10-20 dakika sürelerle güneşlenmek yeterli olucak. Süre uzadığında üretilen D vitamini yeterli düzeye gelmişse üretim duruyor ve hatta oluşan fazla vitamin bozulmaya başlıyor. Dolayısıyla eksilmemesi için düzenli aralıklara kısa süreli güneşlenmeyi sürdürmek gerekiyor. Kısacası, ısınan havalar içimizi kıpır kıpır ederken bir yandan da sağlığımızı korumaya özen gösterirsek yazın tadını doya doya çıkarmamız için hiçbir engel kalmaz!

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Bodrum Belediye Başkanı Aras, yangını canlı yayınladı: Artık ne yapacağımızı şaşırdık
Bodrum Belediye Başkanı Aras, yangını canlı yayınladı: Artık ne yapacağımızı şaşırdık