LYS'ye gireceklere öneriler
Dilara Yüksel

LYS'ye gireceklere öneriler

Beklenen oluyor !! Okullar kapanıyor, karneler heyecanla bekleniyor. Mini mini birler çalışkan ikiler henüz durumun farkında değil ancak lise son öğrencileri için durum çok farklı. Malumunuz YGS maratonunu atlatan gençleri başka bir sınav daha bekliyor: LYS !

Kimi hayal ettiği okula kavuşacağı için mutlu, kimi puan kaygısından dolayı stresli, kimiyse yeteri kadar çalışmadığı için umutsuz.

Bu dönemlerde çoğu öğrencinin dersi bırakması ve dışarıya çıkma isteğinin olması oldukça doğal. Veli baskısından kaçmak isteyen gençler çareyi ısınan havaların da etkisiyle, kendilerini sokağa atmada buluyor. Zaten hangimiz o dönemlerde, bunları yaşamadık ki? Ancak uzmanlar bu konuda geleceğin kurtarıcısı gençleri uyarıyor. Öncelikle sınav gününe kadar çalışmanın kesinlikle doğru olduğunu düşünüyorlar. Ama çok abartmadan yapılması gerekiyor. Sınav gecesi kimse bir kitabı baştan sona tekrar okuyamaz. Bu nedenle en geç 2 gün öncesinden konuların tekrarların yapılmış olması, deneme testlerinin çözülmüş olması gerekli.

“Bu sene soruları TÜBİTAK hazırlamış !” klişesini sakın ha duymayın. Her sene istisnasız 3-5 kişi bu efsaneyi ileri sürer. Siz siz olun bunlara aldırış etmeyin.

Kafa dağıtma olayını çok fazla abartmamalısınız sevgili arkadaşlar. Zira ipin ucu kaçtığı zaman bir daha geri gelmiyor bugünler. Öğretici filmler veya belgeseller izleyin, kitap okuyun. Emin olun bunlar hem kafanızı dağıtacak hem de size bir şeyler katacak.

Motivasyonunuzu her zaman en üst noktada tutamazsınız. Sene başından beri hayal ettiğiniz okul artık gözünüzde sıradanlaşmaya başlayacak, araya giren zaman, sınavlardan alınan düşük notlar, geçmek bilmeyen stres ve geri sayım heyecanı motivasyonunuzu etkileyecektir. Benim sizlere bu noktada küçük bir önerim var !! J Üniversiteye hazırlandığım dönemlerde, istediğim okulu ve resmini masamın tam karşısına asıp hayallere dalıyordum. Kazandığım gün şöyle gideceğim, sınavlara şu masalarda hazırlanacağım, okuldan sonra şu kafede oturacağım gibi klişe hayaller beni motive ediyordu. Gerçi laf aramızda hayallerim umduğum gibi olmadı ama neticesinde emeğimin karşılığını alan ben oldum.

Deneme çözme noktasına geri dönecek olursam. Deneme çözmek bu dönemde grip ilacı misalidir. Sizi iyileştirir, eksiklerinizi gösterir, acil durum alarmı verip en iyisine hazırlamaya çalışır. En azından zararın neresinden dönerseniz kardır.

Sevgili arkadaşlar, bu liste uzar gider. Sınavdan önce şunu yiyin, bunu içmeyin şu kadar uyuyun diyebilirdim. Ama bunların hiç biri önemli değil. Aklınızdan çıkartmamanız gereken tek şey, kazansanız da kaybetseniz de bu dünyanın sonu değil. Siz çok emek verdiniz. Sonucu ne olursa olsun kendinize inanın ve güvenin. Yeter ki yanlış kararlar vermeyin. Unutmayın yanlış seçilen bir okul 4 yılınızı, yanlış meslek ise 40 yılınızı sizden çalacaktır. Tercih dönemi geldiğinde bunları daha rahat anlatacağım. Şimdilik hepinize başarılar ! J

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı