Ramazan Tavsiyeleri...
Dilara Yüksel

Ramazan Tavsiyeleri...

11 ayın sultanı olarak bilinen Ramazan ayı geldi çattı. Bugün ilk günü olması vesilesiyle bende sizlere öneriler hazırlamak istedim. Bunaltıcı yaz sıcaklarının etkisiyle tutulan oruç, bünyeleri oldukça zorlayacak. Peki Ramazan ayı boyunca sıcaklarla nasıl savaşmalıyız? Enerjimizi maksimum düzeyde tutmayı hangi yollarla başarabiliriz?

Uzmanlar, değişeceğini düşündüğümüz beslenme düzenin birkaç hileyle değişmeyeceğini söylüyor. İftar ve sahur arasında öğünleri bölerek yemek, vücudumuz için oldukça yararlı olacaktır. Yemek saatleri biraz şaşacak olsa da 3 öğün ritüeline tepki vermeyecek ve böylece Ramazan sonuna kadar kilo değişikliği bile olmayacaktır. Tabi en önemlisi iftarda mideye aniden yüklenmemek. 17 saat boş olan mideye aniden yüklenmek birçok sağlık sorununa yol açacar ve yenilen yemek yarardan çok zarar verir. Yağlı, aşırı acı veya ekşi, çok sıcak veya soğuk yiyeceklerle orucu açmayarak midemiz için güzellik yapmış olacağız. Bu yemeklerin yerine daha hafif salata, ılık limonlu veya ballı su, hurma gibi yiyeceklerle orucu açmak daha yararlıdır. Çünkü uzun saatler boyunca düşen vücut direncini ve kan şekerini yavaş yavaş yükseltmek en doğrusu. Aniden fırlayan kan şekeri hem halsizlik hem de uyku yapacak ve Ramazan boyunca sizlere “yemekten sonra ağırlık çökmesinden” başka bir fayda sağlamayacaktır.

Bunaltıcı nem ve sıcaklıkların etkisiyle, aşırı terleme meydana gelir. Bu da oruç tutarken su kaybına neden olur. İftar ve sahur arasında içilen 2-2.5 litre su –ki aniden içilmemesi gerekir- sizleri ertesi gün daha dinç tutacaktır.

Sahur, bir orucun en önemli noktasıdır. Gün boyunca enerjinizi en üst seviyede tutmanızı sağlamak, devam eden iş veya okul hayatınızı daha kolay geçirmenize yardımcı olmak gibi faydaları var! Sahurda özellikle tok tutması açısından protein ağırlıklı beslenmek gerekir. Örneğin 2 tane haşlanmış yumurta ve tuzsuz peynirle ve yanında içilecek ayran v.b sizi gün boyunca tok tutacak ve gün içinde veriminiz düşmeyecektir. Sucuk, salam, sosis veya pastırma gibi ürünlerden kesinlikle kaçınmalısınız! Çünkü bu yiyecekler sizi oldukça susatacak, tabiri caizse ertesi gün susuzluktan yakacaktır.

Oruç tutmak bir inanç meselesi ama bazı kişilerin tutmaması daha yararlı olacaktır. Özellikle hamileler, kronik kalp, şeker ve damar hastaları, yüksek tansiyonu olan bireyler mümkün olduğunca oruç tutmamalıdır.

Sigara içenleri de bu yazıda elbette ki unutmadım. Sigara kullananların çoğu oruç zamanı en çok gelen krizlerden şikayetçi olduğunu söylüyor. Bununla başa çıkmak için; kısa bir yürüyüş yapmak, ortam değiştirmek, bahçede çalışmak, kitap, gazete okumak gibi sakinleştirici bir aktiviteyle meşgul olmak, önce 200’e, ardından 250’ye kadar saymak size iyi gelecektir.

Tüm İslam aleminin Ramazan-ı Şerif'i mübarek olsun! Ayrıca oruç tutacaklara da kolaylıklar dilerim...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı