Havuza girmeden önce bir daha düşün !
Dilara Yüksel

Havuza girmeden önce bir daha düşün !

Nihayet okullar kapandı, karneler alındı, sınav stresinden birçok öğrenci kurtuldu. Bu yazıyı okuyan arkadaşım öncelikle sana sesleniyorum, henüz hiçbir şey bitmedi yeni başlıyor!

Sıcaklarında giderek artmasıyla birlikte başta öğrenciler olmak üzere fırsatını bulan havuza veya denize kaçıyor. Şahsen her zaman deniz taraftarı olmuşumdur. Çünkü deniz suyunun şifasına ve doğallığına inananlardandım. Havuzu oldum olası sevmezdim. Bu yazıyı okuduktan sonra eminim ki birçok insan havuza girmeyi bir kez daha düşünecektir.

Bunaltıcı havada yapılacak en güzel şeylerden biri yüzmek bunu kabul ediyorum. Ancak yüzecekseniz de fırsatını bulursanız denizde serinleyin. Akıntının olması ve tuzlu suyun hepinizin bildiği gibi hastalık veya mikrop taşıması oldukça zordur. Havuz öyle mi? Kesinlikle hayır ! Her ne kadar klorlama yapılırsa yapılsın belirli sağlık testlerinden geçmeyen insanlar birçok hastalığa davetiye çıkartabiliyor. Yanlışlıkla bile olsa havuz suyu yuttuğunuz vakit ishal, kusma, terleme, bulantı gibi belirtiler mikrop kaptığınızı size söylüyor. Ben yine mikrop diyerek bunu minimalize etmiş olabilirim. Fakat uzmanlarsa genital mantar, Hepatit A ve E, sarılık, hayati boyutlarda enfeksiyon, tifo ve dizanteri gibi ciddi hastalıklara yol açabildiğini yıllardır dile getiriyorlar.

Biliyorum hepimizin şu sıcak günlerde serinlemeye ihtiyacı var. Havuza da mı girmeyelim dediğinizi duyar gibiyim. Birkaç önlemle bu hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

-Emin olduğunuz ve kalitesine güvendiğiniz spor tesislerinde havuza girin.

-Bone ve gözlük gibi eşyalar size ait olsun ve bunlarla havuza girin.

-Havuza girmeden önce hem kendi hem de başkalarının sağlığı için duş alın.

-Eğer ki gittiğiniz spor tesisinde dezenfekte özelliği olan sıvı varsa bunu mutlaka kullanın.

-Havuza herhangi bir vücut sıvısı bırakmayın.

-Havuzdan sonra mutlaka duş alın.

-Gittiğiniz tesisin istediği sağlık raporlarını da hazırlamayı ihmal etmeyin.

Unutmayın ki hem kendi sağlığınız hem de başka insanların sağlığı için yapacağınız birkaç küçük taktik kim bilir hayat kurtaracaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı