Çoktan kazanılmış Şampiyonluk...
Ali Asaf Güner

Çoktan kazanılmış Şampiyonluk...

Bu sezonun Türkiye'de ve Avrupa'da en iyi basketbol takımı Fenerbahçe. Şampiyonluğu çoktan tüm Avrupa'da hatta Avrupa basketbolu ile ilgilenen her yerde kalben tescillenmişti. Titri alması bir topun sektiği yer ya da alınamayan bir ribaundla kaçsa da oynadığı oyun ve koyduğu karakterle bu sezonun en iyisi Fenerbahçe idi.

Aslında sezonun tüm finalleri Fenerbahçe için bıçak sırtıydı, gerek kazanırken gerek kaybederken. Tüm finaller içinde sanırım en rahatı lig olmuştur. Türkiye Kupası finalini Bogdanovic'in buzzer beater'ı ile kazanan Euroleague'i de son topta uzatmaya götürüp bir miktar da hakem hatalarıyla veren Fenerbahçe için bunların arasından en kolay mücadele Anadolu Efes'e karşı oldu. Anadolu Efes kadro ve teknik kapasitede en az Fenerbahçe kadar güçlü bir takım kurdu açıkçası. Obradovic'in de hocası olan Duşan Ivkovic yönetimindeki Anadolu Efes bir türlü istenen seviyeye çıkamadı ve Avrupa'da da sönük bi performans gösterdi. Sezonun sonuna doğru Ahmet Çakı'nın başa geçmesiyle Anadolu Efes biraz daha tempo bulsa da bu tempo Fenerbahçe'ye diş geçirmesine yeterli olmadı.

Fenerbahçe Galatasaray Odeabank'ın kulüp ve taraftar olarak yaptığı tüm pisliklere en güzel cevabı parkede vererek gelmişti finale. Tribünlerin küfür, yabancı madde hatta skandal bir tükürüğe varan taşkınlıkları, kulübün ise bu taşkınlıkları korumak adına yalan bahanelerle karşı tarafı suçlar ve bu suçların ileride tekrarlanmasına müsade gösterecek tavırları seriyi epey gerdi. Fakat Fenerbahçe ile Galatasaray Odeabank arasında epey siklet farkı var. Bu fark parkeye de yansıdı ve Fenerbahçe rakibini ezdi geçti. Yarı Finalde Darüşşafaka Doğuş'u süpüren Anadolu Efes ile eşleşen Fenerbahçe seriye biraz şanslı başladı.

Bu seri Avrupa basketbolunun ulusal ligler bazındaki en büyük finaliydi. Rusya ve Yunanistan'ın biraz güçten düşmesiyle biraz daha sivrilen Türk Basketbolu bu sene Avrupada yaptıklarıyla bu ünvanı da hak ediyor aslında. Euroleague'de final yapan bir Top 16 gören 3 takım çıkaran Türk Basketbolu, Play-off ve Play-out için de son ana kadar süren kıran kırana mücadelesiyle adının hakkını veriyor.

Fenerbahçe final serisinin ilk maçını Abdi İpekçi'de kazanarak aslında şampiyonluğu kazandı. Çünkü kendisine dönen serini rakibe geçmesi için Fenerbahçe'nin evinde maç kaybetmesi gerekiyordu ki bu da imkan dahilinde bir durum değildi. Bu sezon gerek Avrupa'da gerek de ulusal ligimizde bunu başaran bir tek Torku Konyaspor yaptı ki hem sezon başı hem de 1 sayılık fark Fenerbahçe'nin talihsizliğinin ve rehavetinin sonucuydu.

İkinci maçta rehavet kendisini gösterdi ve Fenerbahçe kaybetti. Ancak bu erken ve güzel bir uyarı oldu sarı lacivertlilere. Fenerbahçe'nin bu tarz uyarılara sık sık ihtiyacı oluyor ki serinin geri kalanında da yaşamalarını gerektirecek durumlar oldu. Serinin 3. ve 4. maçlarını içeride bayram havasında kazanan Fenerbahçe Abdi İpekçi'de harika başladığı 5. maçta ilk çeyrekte yakaladığı 18 - 0'lık seri ve 20 - 6 biten ilk çeyreğin ardından tribün de takım da şampiyonluk havasına girmişti. Bir sonraki maçın oynanmayacağından emin olanların yakalandığı rehavetin cezasını kesen Anadolu Efes her saniye adım adım yaklaştığı rakibine maç sonunda 8 sayılık fark attı. (80 - 72) 3 - 2'ye gelen serinin 6. maçı için yeniden Ülker Arena'ya dönüldü ve Arenanın kralı ünvanının hakkını verdi. 3. çeyrekte bir ara 40 sayıya (78 - 38) çıkan fark Fenerbahçe için son çeyrekte bir rehavet yarattı ve Anadolu Efes 3. çeyreğin sonundaki sayısıyla beraber 4. çeyrekte 20 - 0'lık seri yakaladı. Ancak çok geç yaşanan bu haklı rehavetten sonra çok hafif bir hareketlenme Fenerbahçe'yi tarihinin 7. Obraboviç döneminin de 2. şampiyonluğuna ulaştırdı.

Bu şampiyonluk Obradoviç döneminin 2. lig şampiyonluğu ama daha büyük başarı elbet 2 sezon üst üste oynanan Euroleague Final Four'u. Bir çok otorite için Obradoviç'in taktiksel anlamda en iyi sezonu olan bu sezon yine de başarı anlamında kupayla taçlanmadığı için "nispeten" başarısız kaldı.

Fenerbahçe öyle ya da böyle tarihinin en başarılı sezonu Türkiye basketbol tarihinin de gelmiş geçmiş en iyi ikinci sezonunu yaşamış oldu. Gelecek sezon bu yıldan daha parlak gözüküyor, Fenerbahçe şimdiden tüm Avrupa basketbolu için heyecan yaratıyor ve sabırsızlandırıyor. Elbette bu sabırsızların başını da Avrupa'nın en şanslı basketbol taraftarı olan Fenerbahçeliler çekiyor. Fenerbahçeliler kaçan son saniye kupalarından ötürü kendilerini şanssız hissetseler de şu söz şansın nedenini açıklıyor. "We have Obradovic they dont"

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor