Gülmek en güzel ilaç
Dilara Yüksel

Gülmek en güzel ilaç

Bu hafta yazı konumu belirlemek için kara kara düşünürken, çok sevdiğim bir arkadaşım “Gülmek en güzel ilaçtır” diye bir makale attı. İngilizce olmasına rağmen gayet anlaşılabilir bir yazıydı. Terimler ve amaç ortaktı çünkü. Belki dillerimiz ayrıydı ama mevzu gülmek veya gülümsemek olunca tüm dünya ortak bir payda da buluşabilir. Bu haftaki sağlık köşemizde gülmeyi yazmak istedim bende. Sadece yüz kaslarımızın yukarı doğru kalkmasından ibaret bir eylem olmadığını kabullenelim artık. Son yıllarda yapılan araştırmalar günde en az 15 dakika gülmenin kalp için çok yararlı olduğunu doğruluyor. Kahkaha atmak, kan damarlarını genişletiyor, kan dolaşımını hızlandırıyor. Ancak uzmanlar bunun nedenini henüz belirleyebilmiş değil stresin kalbe, kan akışını sınırladığı, damarları sıkıştırdığıysa daha önce birçok araştırmayla kanıtlanmıştı. Bu araştırma, gülmenin damarları genişlettiğini doğruluyor.

Gülmek bağışıklık sistemini güçlendirdiği için birçok hastalığı da önlüyor. Soğuk algınlığından yüksek tansiyona, depresyondan alerjiye birçok hastalıkla baş etmenizi sağlıyor. Vücuttaki ağrıların neden oluyor. Gülme ve kahkaha ile insan beyninde doğal morfin yerine geçen endorfin üretiliyor. Endorfin ise morfinden çok daha güçlü ağrı kesici özelliği taşıyor.
Gülmek strese karşı en iyi ilaç. Gülünce anti-stres hormonlarının aktif hale geldiği ve vücut direncinin arttığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Gülmenin doğurganlık üzerinde de olumlu etkileri olabileceği, araştırmada şu örnekle gösteriliyor: Bir tüp bebek uygulamasında, tüpte döllenen yumurtalar alıcı annnelere nakledildikten sonra aşçı kışlığında bir palyaço anneleri (oldukça bel altı) esprileriyle kahkahalara boğmuş. Sonuçta kontrol grubunda hamilelik oranı yüzde 20’de kalırken, eğlenceli embriyo transferinde bu oran yüzde 36 olarak ortaya çıkmış. Gülmenin belgelenmiş yararları arasında bademcik iltihaplarını iyileştirdiği vakalar da gösteriliyor.

Bu kadar çok yararı varken neden hala gülmüyoruz veya güldürmüyoruz.

Bir insanı mutlu etmekte yüzünde küçük bir tebessüm açmakta çok kolay aslında. Yeter ki çevremizdeki insanların kıymetini bilelim,kalp kırmadan önce 2 defa düşünelim, güzelliklerden gülmekten asla kaçınmayalım. Unutmayın siz gülerseniz dünya güzelleşir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor