Yeni(?) Chicago Bulls
Çağkan Yapıcı

Yeni(?) Chicago Bulls

Derrick Rose yaşadığı sakatlıklardan sonra bir türlü toparlanamamış ve eski gücünden çok uzak bir görüntü sergilemeye başlamıştı. İstikrarsız bir şekilde belli dönemlerde iyi performans gösterse de genel olarak takıma zarar verdiği maçların sayısı oldukça fazlaydı. Geçtiğimiz sene Chicago sezon sonunda büyük sakatlık sorunlarıyla karşılaşıp play-off dışı kaldı ancak kadronun çoğunun sakat olduğu maçları saymazsak Rose’un olmadığı maçlarda nispeten daha sağlıklı görüntü verdiler. Kasım-Şubat ayları arasında Rose’un kaçırdığı 7 maçta sadece Golden St. Warriors’a mağlup oldular. Jimmy Butler’ın liderliği aldığı maçlarda Chicago çok daha iyi bir görüntüdeydi. Dolayısıyla Chicago’nun artık bir tercih yapma zamanı gelmişti ve D.Rose’u New York’a yolladılar. Rose gittikten sonra Butler’ın medyaya vermiş olduğu “ikimizden biri gitmek zorundaydı” röportajı durumu gayet güzel özetliyordu zaten.

 

Geçtiğimiz sezon yeni koçla beraber takımdaki rolü azalan Noah da Knicks'in yolunu tuttu ve Chicago, Butler önderliğinde yeni bir takım oluşturma adımı attı. New York’ta Chicago yöneticileriyle birlikte Wade’le görüşen Butler, Wade’i ikna ederek takıma gelmesini sağladı. Geçtiğimiz sezon Sacramento’da iyi bir performans sergileyen ancak genel anlamda epey sorunlu olan Rajon Rondo’yu da 2 yıllığına 28 milyon dolar karşılığında kadrosuna kattı. Pota altında ise Pau Gasol’ü kaybeden Bulls, Robin Lopez’le orayı doldurmaya çalışacak. 

 

 

Bulls’ta Butler dışındaki isimler değişti. Peki Bulls gerçekten değişti mi? Bu soruyu biraz tartışmak gerekiyor.

 

NBA’de geçtiğimiz sezon tempo aşırı seviyede arttı ve özellikle Golden St. Warriors ile birlikte pace and space çok değer kazandı. Bunu başaramayan takımlar geride kalarak büyük sorunlar yaşadılar ve yenilenmeye gitmek zorunda kaldılar. Aslında Chicago’nun da Noah’ı bench e çekip Mirotic-Gasol ikilisiyle oynamasanın sebebi buydu. Ancak şimdi Rose’u gönderip yerine Rondo ve Wade’i almanın açıklaması ne olabilir, merak ediyorum. Golden St. Warriors’ın esip geçtiği ve 73-9 ile NBA rekoru kırdığı sezonun ardından pace and space övgüleri düzerken Rondo-Wade-Butler üçlüsüyle takım kurmak akılcı bir iş gibi gözükmüyor.

 

Geçen sene Mirotic toplamda 135 üçlük isabeti bulmuştu. Mirotic’i dışarı alırsak kurulacak olan 5’te (Rondo-Wade-Butler-Gibson-Lopez) 1 sezon boyunca üretilen üçlük isabeti sayısı 133. Hemen belirtelim; geçtiğimiz sezon Stephen Curry tek başına 402 üçlük isabeti bulmuştu.  Butler özellikle sakatlıktan döndüğü dönemde üçlük yüzdesi çok gerilemişti ve sezon boyunca 64 üçlük isabeti bulabildi. Rondo 62 üçlük isabeti buldu ancak onun şutuna güven hiçbir zaman olmayacak. Wade ise geçtiğimiz sezonu yalnızca %15 yüzdeyle 7 üçlük isabeti bularak tamamladı. Böyle bir üçlü bir araya geldiğinde tamamının verimliliği düşecektir. Bulls’un yeni sezonda pace and space sorunları yaşayacağı çok açık. Artık Mirotic ve McDermott üçlük çizgisinin dışında yaşayacaklar. Tabi NBA sezonu 82 maçlık bir serüven ve dolayısıyla bu oyuncuların sakatlıkları da mümkün. Eğer başka oyuncu takviyesi olmayacaksa, mesela Mirotic sakatlandığında ne olacak?

 

Butler’ın “ikimizden biri gitmek zorundaydı” açıklamasıyla yolların ayrıldığı D.Rose sonrası Chicago dönemi gerçekten bir yenilenme midir? Benim cevabım, hayır. Butler-Wade-Rondo kağıt üzerinde çok iyi oyuncular olabilir ancak üçü bir araya geldiğinde şu cümleyi duymak çok mümkün: “üçümüzden en az ikisi gitmek zorunda”.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage