İtiraz ederek ve hayal kurarak daha ileri gidebilir miyiz?
Ali Furkan Yıldız

İtiraz ederek ve hayal kurarak daha ileri gidebilir miyiz?

Son zamanlarda sosyal paylaşım sitelerinde karşılaşmış olabileceğiniz, karşılaşmamışsanız da karşılaşmanızı tavsiye edeceğim bir konferanstan bahsedeceğim. (Linki: https://youtu.be/SAsC0zifeTU )

Adını “teknoloji, eğlence ve dizayn” kelimelerinin baş harflerinden alan ve “paylaşılmaya değer fikirler” adlı slogana sahip olan “TED”, son dönemin etkili bilgi alışveriş platformlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu platformun İstanbul ayağı olan “TEDx İstanbul”da geçtiğimiz haftalarda New York Üniversitesi(NYU) profesörü Selçuk Şirin konuk olmuştu.

Selçuk Hoca uzun süredir televizyon ekranlarında yaptığı sıradışı ve çarpıcı analizlerle boy gösteriyor. Gittikçe artan bu popülerlik, son olarak TED formatları dahilinde gerçekleşen konferansta yer edindi. Şirin, 18 dakikadan oluşan konuşmasında, ülkemizde kaygı uyandıran gelişmelere ve çarpıcı verilere dikkat çekti.

Konferans boyunca her geçen gün biraz daha karanlığa doğru yol aldığımız bu zamanlarda, karanlığa karşı bir kibrit çakmanın izlerini sürdü Şirin. Ardından bu izlerin varmış olduğu bir durak olarak “orta gelir tuzağı” adı verilen ekonomik bir ifadeye değindi. Bu ifadenin literatürde yer alan tanımı:orta gelir seviyesine ulaşmış ekonomilerin, çok uzun yıllar boyunca bu seviyede kalıp, yüksek gelirli grup seviyesine sıçrayamamalarına karşılık gelmektedir. Bu tuzağı atlatmanın yolu da katma değeri yüksek üretim, nitelikli iş gücü ve üst düzey bir yönetimden geçmektedir. Nitekim bu saydığımız özelliklerden geri kaldığımız gibi, bilim, teknoloji ve sanat üzerinde de yaratıcılıktan ve üretkenlikten uzaklaşan bir karanlığa sürükleniyoruz.

Bu belirtiler, yani yaşamış olduğumuz bu karanlık, kendi dünyasında hayal kurmayan ve yaşanan gelişmelere itiraz etmeyen bir toplumu işaret ediyor.

Daha çarpıcı bir örnekle açıklayacak olursak son zamanlarda piyasaya düşüp, dünyayı kasıp kavuran artırılmış gerçeklik oyunu Pokemon Go’dan bahsedebiliriz. Sadece bir haftada dünyaca ünlü yıldızların reklamlarında yer aldığı ve övünmekle bitiremediğimiz THY’nin 3 katı piyasa değerine sahip olması bir çok şeyi ifade ediyor. Yollar, köprüler, havaalanları ve mega yapıları inşa etmenin bizleri bir yere kadar götürdüğünü ve bu nedenle akıl ile tasarımın bir arada olduğu yeni bir vizyona ihtiyacımız olduğunu görebiliyoruz.

En önemlisi de sorunun altında yatan en büyük neden olan eğitim sistemimiz. Eğitim sistemimizi bilim ve teknolojiyi esas alan bir sistem haline getirmeliyiz. Aynı zamanda yaratıcılığı teşvik eden adımlar atmalıyız. Ancak tüm bunlardan önce değişime kendimizden başlamalı, yani bir birey olarak, karanlığa karşı ilk kibriti bizzat kendimiz çakmalıyız. Hele ki geçtiğimiz hafta yaşadığımız askeri darbe girişiminden sonra bizlere bir hayli görevler düşüyor. Geçmişte duymuş olduğumuz vampir hikayelerini yeniden yaşamamak için yapmamız gerekenler var. Yarınlara daha güzel bir ülke ve daha güzel bir dünya bırakmak için yapmamız gerekenler…

Tahammülsüzlüğün ve her konuda kutuplaşmanın hat safhada olduğu toplumsal bir yapıya sahip olduğumuzu son yıllarındaki süreçlerde fark ettik. Siyasi kimliklerin insani her duygunun önüne geçtiği gördük maalesef.

Fakat yine de bir ümit var!

Yaşanan darbe girişimine karşı halkın her kesiminin kahramanca göstermiş olduğu direnç bizler için bir ümit! Hepimizin aynı gemide olduğunu yeniden hatırlamak bizler için bir başlangıç. Aynı masada oturduğumuz bugünlerde geleceğimiz için harekete geçmeliyiz. Demokrasi ve özgürlükler konusunda standartlarımızı yükseltmeliyiz. Bilim ve teknoloji yarışındaysa dünyayı yakalayabilmeliyiz. Nitekim hepsinin yolu da daha çok itiraz eden ve daha çok hayal kuran bir toplumdan geçiyor. Söylenildiği gibi “hayal etmeden ilerlemek ve itiraz etmeden hayal kurmak mümkün değildir.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage