''Moda kesinlikle o sene ne trend olduysa üstümüze geçirmek değil''
Mert Yıldırım

''Moda kesinlikle o sene ne trend olduysa üstümüze geçirmek değil''

Bu hafta köşemde Youtube'un başarılı vloggerlarından biri olan Ali Rıza Tunçer ile söyleşi yaptık. Kendisi 2015'den beri Youtube kanalında erkek bakımı ve stili üzerine çeşitli videolar çekiyor. 30 binin üzerinde takipçiye sahip. Ben de bu başarısı hakkında ona çeşitli sorular sordum. İşte o söyleşimiz.. 

 • Kendinizden biraz bahseder misiniz? Nerede okuyor, son zamanlarda neler yapıyorsunuz?

1995 yılında İzmir’de dünyaya geldim, 2015’te youtube kanalımı açtım. Halen daha İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Sinema ve Dijital Medya okuyorum.

 

 • Moda sizin için ne ifade ediyor?

Modayı seviyorum ve olabildiğince yaşam tarzıma adapte etmeye çalışıyorum fakat her trendi veya moda kavramı içerisinde o sezon yer alan her şeyi gündelik hayatıma adapte edemiyorum. Benim için moda en azından şimdilik gündelik hayatıma adapte edebildiğim kadarıyla var.

 

 • Ülkemizde moda, insanlar tarafından yeterince anlaşılıyor mu sizce?

Fena değil diyebilirim. Eskiden çok net anlaşılmıyordu aslına bakarsanız fakat şu anda da algının o kadar yüksek olduğunu düşünmüyorum. Özellikle son zamanlardaki moda programı adı altında ortaya çıkan reality şovlar, insanları stil ve moda konusunda her ne kadar aydınlatmış görünse de bana kalırsa bir nebze de zehirledi.

 • Sizce insanlar modaya uyum sağlamak zorunda mı yoksa istediğini serbestçe giymeli mi?

Modaya ayak uydurma konusunu ben hala çok evrensel bazda düşünmüyorum. Moda 2000’lerle birlikte daha evrensel bir hal aldı, evet ama özellikle bizimki gibi daha lokal bazda ülkeler için bu bir tık daha zor. Çünkü moda haftalarında 2012’de sergilenen parçalar anca bizim ülkemizde 2016’da giyildiğinde insanların kabulünü görüyor. O yönde küçük bir sıkıntı var bunun dışında da bence yakışanı ve seni yansıtanı giymek çok daha önemli bir faktör.

 

 • Erkek bakımı ve stili üzerine çektiğiniz videoların bu kadar ilgiyle takip edileceğini tahmin ediyor muydunuz başlangıçta?

Bu kadar ilgi beklemiyordum açıkçası, hatta bu kadar cana yakın ve samimi insanların beni takip edeceğini ve sonunda bir aile olacağımızı hiç ama hiç beklemiyordum. Benim düşüncem sadece videolarımı yükleyip ara sıra yorumlara göz atacağım bir kanaldı ama şu an söylediğim gibi bir aile olduk ve her daim birlikteyiz tüm platformlarda. Bu da çok özel bir şey benim için.

 

 • En çok hangi konularda video çekmenizi istiyor takipçileriniz?

Saç konusunda aşırı fazla istek var ama ne yazık ki benim saçlarım çok şekillendirilebilir saçlar değil; ince ve seyrek. Bir de bunun yanı sıra ben saç şekillendirme konusunda çok yeteneksizim, kendimi biraz geliştirmek istiyorum bu yönde de. Devamında da sanırım parfüm, cilt bakımı, erkekler için renkli kozmetik ve stil videoları geliyor. Alışveriş videolarım da çokça sevilip, izlenenlerden.

 

 • Videolarında çok enerjiksiniz. Bu kadar enerjik olmayı neye borçlusunuz?

Günlük hayatımda da çok enerjik ve pozitif biriyimdir ama videolarımda ayrı bir mutlu görüyorum kendimi. O da beni takip edenlerin bana verdiği enerjiden kaynaklanıyor. Her video başına oturduğumda, o videoya geleceğini bildiğim güzel ve harika yorumları düşünmek bile beni aşırı motive ediyor.

 

 • Siz büyük bir cesaret örneği gösterip makyaj koleksiyonunuzu yayınlayarak hiçbir erkeğin yapamayacağı şeyi yaptınız kanalınızda. Nasıl tepkiler aldınız bu konuda?

Kanalımın en tartışmalı videosu oldu kesinlikle bunda hemfikiriz. Her videoda olduğu gibi sevmeyenler de oldu fakat atlanmaması gereken büyük bir gerçek var ki; 1 kişi sevmediyse 10 kişi o videoyu gerçekten severek izledi. Gelen yorumlardan ve bana dönüşlerden bunu anlıyorum. Bu da beni mutlu ediyor açıkçası. Çünkü ben kanalımda ticari kaygı dolu içerikler değil, beni mutlu edecek ve paylaşmak istediğim içerikler üretiyorum. Paylaşımlarımı benimle birlikte paylaşmayı seven insanların olması çok güzel bir duygu.

 • Vlogger olarak yaptığınız her çalışmada başta erkekler olmak üzere birçok insana faydanız olduğunu düşünüyorum. Tek bir kamera aracılığıyla binlerce insana hitap etmek nasıl bir his?

İlk başta oldukça korkutucu bir histi. Kameranın karşısına geçip 30 dakika boyunca kendi kendinize konuşuyorsunuz. İlk 10 videomda falan alışamadım açık konuşmak gerekirse ama daha sonrasında da günlük hayatımın bir parçası oldu. Ben şuna inanıyorum ki bu gerçekten hayatımda büyük bir dönüm noktası çünkü ben bir şeyi sevip satın alıyorum ve onu telefonum veya kameram aracılığıyla 10 binlerce insanla paylaşıyorum. O insanlar da bundan büyük bir haz duyuyorlar, ben de aynı şekilde. Tanımadığınız, bilmediğiniz, belki de hiçbir zaman yollarınızın kesişemeyeceği 10 binlerce insanla farklı zaman dilimlerinde veya farklı coğrafyalarda aynı duyguları paylaşmak gerçekten paha biçilemez.

 

 • Takip ettiğiniz, stilini örnek aldığınız yerli veya yabancı modacı veya vloggerlar var mı? Varsa bunlar kimler?

Var fazlasıyla. Çünkü ilham almadan ve trendsetterları takip etmeden bir şey üretmek gerçekten zor. Ben kanalımı açtığımdan beri JairWoo, Tim Bryan, Drew Scott, BluMann gibi isimleri severek takip ediyorum, takipçilerime de öneriyorum. Gerçekten bu isimler bir erkeğin ne kadar kendine bakabileceğini ve hayatına şıklık katabileceğini kanıtlamış isimler benim gözümde.

 

 • Herkesin bir anda Youtube’da moda vlogları çekmesi popüler kültürün etkisi mi acaba? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Kesinlikle. Ben moda blogu yazarken de bir süre sonra deli gibi bir blog furyası başlamıştı. Bu beklenen bir şey, popüler kültür her insanı “ben neden yapamayayım ki? ben neden sahip olamayayım ki?”ye itiyor, bu da onun bir yansıması diyebiliriz.

 

 • Youtube’da bu kadar başarılı bir vlogger olmanızın sırrını neye borçlusunuz diye sorsam neler söylersiniz?

Kamera aracılığıyla samimiyetimi ve enerjimi hiçbir deforme olmadan olduğu gibi yansıtabildiğimi söylüyor takipçilerim, sanırım buna borçluyum. Ne mutlu bana ki.

 

 • Son zamanlarda memnun kaldığınız giyim markaları hangileri?

Son zamanlarda özellikle gidip satın aldığım veya keşfettiğim markalar yok ama devamlı alışveriş yaptığım mağazaları ve markaları söyleyebilirim rahatlıkla. ZARA, IAMNOTBASIC, Calvin Klein gibi spesifik markaların yanı sıra Vakkorama, Bilstore, Beymen, Brandroom, Sneakscloud gibi birçok markayı bünyesinde bulunduran mağazalar da en sık ziyaret ettiklerimden.

 • Sizce kadınlar moda ve kozmetik konusunda ne kadar donanıma sahipler? Yolda rüküş birini gördüğünüzde keşke şöyle giyinseymiş dediğiniz anlar oluyor mu hiç?

Açıkçası hiç olmuyor, ben genelde insanların ne giydiğine çok dikkat etmiyorum gün içerisinde veya gözümden kaçıyor diyebiliyorum. Youtube’un kesinlikle bakım, güzellik ve moda kapsamında Türkiye’de değiştirdiği çok şey oldu. Buna inanıyorum ve moda, bakım gibi konulara ilginin her gün biraz daha artması hoşuma gidiyor.

 

 • Türk erkeklerinin modayla arası nasıl sizce?

Benim 1.5 senede gözlemlediğim kadarıyla Türk erkeği giyime para harcamayı seviyor ve meraklı da ama sadece ülkede marka azlığı ve çeşit sıkıntısı var hala. Birçok marka çok klasik ve çok birbirine benzer parçalar üretiyor, gerçekten farklı işler yapanlar da oldukça yüksek fiyatlara sahip. Sanırım şu çeşitlilik biraz daha artarsa, sokaklarda çok daha şık beyler göreceğiz.

 

 • Sizi hiç tanımayan birisi youtube kanalınızı neden takip etmeli?

Ben kanalımda hem çok eğleniyorum hem de stil ve bakım üzerine bildiklerimi paylaşıyorum. Özellikle eğlenmeyi ve gün içerisinde keyifli bir 10 dakika geçirmeyi istiyorlarsa, her zaman beklerim. :)

 

 • Bir giyim markası ‘’Bizim kreasyonlarımızı siz yapın’’ deseydi hangi markayı tercih ederdiniz?

Bu her bütçeye hitap edebilecek fakat Türkiye’de hala çok klasik işler yapan büyük bir marka olurdu kesinlikle. Koton’la çalışmak isterdim mesela veya LCW ile, belki DeFacto. Potansiyeli olan ama bence bunu hala tam olarak istenilen yere koyamamış markaları tercih ederdim.

 • Sizce Vlogger olmanın zorlukları neler?

İnternette hakkınızda çok fazla yazılıp çizilmesi, insanların her şeyi çok fazla irdelemesi dışında bence öyle kayda değer bir zorluk yok. En azından benim günlük hayatımı derinden etkileyen, “offf şu neden oldu? keşke bu olmasaydı.” dediğim öyle gözle görülür net bir şey var diyemem.

 

 • Son olarak modayla arası bir türlü barışamayan insanlar için ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Moda kesinlikle o sene ne trend olduysa üstümüze geçirmek değil. Kendi vücudumuzu, hayat tarzımızı ve karakterimizi belirleyerek onu trendlerle bir araya getirip, zamansız stillerimizi ortaya çıkarmamız gerek. Bunu başarabildiğimiz noktada bir daha moda dergisi okumaya bile ihtiyacımız kalmayabilir. :)

Ali Rıza Tunçer'in youtube kanalına buradan ulaşabilirsiniz

Söyleşi: Mert Yıldırım / Habermetraj

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
LG, Medikal Monitörleriyle Sağlık Profesyonellerine Kolaylık Sağlıyor
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı
Manavgat'tan tüyleri diken diken eden görüntü! İtfaiyecilerin alev toplarına müdahalesi yetersiz kaldı