Tarih sayfalarından ders çıkarılacak bir rekabet hikayesi
Ali Furkan Yıldız

Tarih sayfalarından ders çıkarılacak bir rekabet hikayesi

Şöyle geçmişe doğru dönüp baktığımızda, tarihin birçok alanında rekabet yaşandığını görürüz. Bu, şimdiki zamanda da pek değişmeyen bir durum. Futbolda Ronaldo-Messi, F1'de Senna-Proust hatta öyle ki bireysel rekabetlerin dışında belirli grupların, toplumsal sınıfların rekabetlerine dahi şahit olmuşluğumuz var. Bu konuyu daha da uzatabiliriz tabi, fakat size bahsetmek istediğim öyle bir rekabet var ki, diğer rekabetlerin belki de çok ötesinde bir şeyler fısıldıyor. Tarihin tozlu sayfalarında kimi zaman silinmeye, kimi zamanda unutulmaya çalışılan bir rekabete yelken açacağız sizinle.

*

Bu rekabet tarihe yön veren İki dehanın yani Nikola Tesla ve Thomas Edison arasında yaşandı. Bu mücadele, bilimsel anlamda dünyaya hem çok şey kazandırdı, hem de çok şey kaybettirdi. Kelime anlamı olaral düşündüğümüzde rekabet, karşılıklı olarak kişisel haklara saldırılmadığı sürece pozitif ve olumlu bir etki yaratır. Ancak etik sınırlarını aşan bir rekabet, negatif bir ortam yaratabiliyor ne yazık ki.

*

Tesla ve Edison arasındaki rekabet, aynı dönemde yaşayan iki dehanın aynı alana yönelmesiyle başlar. Tarihin İlk enerji olarak bilinen bu dönem, bahsetmiş olduğumuz rekabet nedeniyle yaşanmıştır.  Bu iki dehanın yolu 1884'te Tesla'nın Amerika'ya gitmesiyle kesişir. Tesla, genç yaşında çulsuz bir halde, hayallerinin peşinden Amerika'ya gitmiştir. Edison ise o zamanlarda yaşamın tüm imkanlardan faydalanabileceği bir servete sahiptir. Tesla, Avrupalı bir iş adamının referansı ile Edison’un karşısına çıkmak için Amerika’ya gelir gelmez soluğu -elindeki bavul ile- Edison'un elektirik fabrikasında alır. Cebindeki referans mektubuyla Edison'un karşısına çıkar. Mektup Edison’un dostu, aynı zamanda Avrupalı bir iş adamı olan Charles Batchelar’dandır. Batchelar’ın mektubu aynen şöyledir: "Sevgili Edison, hayatımda, iki büyük deha tanıyorum. Biri sensin, diğeri de bu genç adam. Ona güvenebilirsin." Edison mektupta yazanları dikkate alır ve Tesla'yı yanında işe başlatır.

*

 Bu ikilinin ilk çatışması da çok geçmeden patlak verir. Edison, Tesla'ya 1 ay içinde doğrudan akım jeneratörünü verimli kılarsa 50.000 dolar ödeyeceğine dair söz vermiştir. Tesla, kendisinden isteneni başarır. Gerçekten de jeneratör artık daha da verimli olarak çalışıyordur. Ancak hikayenin tam da bu noktasında ikilinin ilk yol ayrımına şahit oluruz. Tesla, ödemesini almak için Edison'un yanına gittiğinde hiç beklemediği bir tepki ile karşılaşır. Edison’un şaşırtan tepkisi şöyledir: "Bay Tesla, sanırım biz Amerikalıların mizah anlayışını pek bilmiyorsunuz. Size bu parayı ödemeyeceğim." Cümlesini bitirdiği gibi gülmeye başlayan Edison, daha sonra Tesla'nın tüm emeklerine karşılık kendisine 150 dolar teklif eder.

*

Tesla, yaşanan bu tatsız olayın ardından işi bırakır ve fabrikayı terk ederAmerika’da ayakta kalmaya çalışan Tesla hemen  yeni işler aramaya koyulmuştur. Ancak bu çabası hemen karşılık bulmaz ve Tesla’yı zorlu günler beklemektedir. Bu süreç Tesla’nın hayatındaki en zor yılları olmuştur. Tesla, tamamen yabancı olduğu bir şehirde, New York'ta, dahiyane fikirlerine rağmen çok ağır ve vasıfsız işlerde çalışmak zorunda kalır. Bir gün Tesla'nın sahip olduğu potansiyeli fark eden bir yatırımcı, Tesla'ya ortaklık teklif eder. Tesla’nın fikirlerine karşılık adamın ortaya yüklü miktarda para koyması sayesinde Tesla, kendine ait bir laboratuvar kurar. Bu laboratuvar sayesinde uzun yıllar hayalini kurduğu çalışmalarına başlama şansı yakalayan Tesla, çok geçmeden alternatif güç üretimi ve elektirik iletimini gerçekleştirir. Bu süreci izleyen 5 yılda da ABD'de 22 patent alacak ve dünyanın en önemli bu patentleri ona büyük bir şöhret ve zenginlik getirecektir.

*

Edison (doğru akım savunucusu) alternatif akımın sükse ettiği o dönemde, kendi teorisi olan doğru akımın piyasada nasıl tutunacağını kara kara düşünmeye başlamıştır.  Çünkü doğru akım, alternatif akıma göre daha riskli ve daha maliyetlidir. Alternatif akım ve onu takip eden icatlar, gazete manşetlerini süslerken harika dahi Edison tüm şöhretini hızla kaybetmektedir.

*

Bu duruma son vermek isteyen Edison, sahip olduğu serveti ve Amerika’daki cemiyet gücünü kullanarak medyada Tesla ve alternatif akım karşıtı propagandada bulunmaya başlar. Yapılan bu propaganda işe yaramıştır. Alternatif akımın ölümcül ve tehlikeli olduğuna dair gösteriler yapılmaya başlar. Hayvanlara alternatif akım verip onların ölümlerini insanlara izlettirilir. Yapılan karalamalar, dünya tarihinin en büyük bilim insanlarından birini karanlıklara gömüyordur.

*

Tesla, Edison'un bu karalama kampanyalarına rağmen, yaşamı boyunca savaşları sona erdirmek ve dünyadaki tüm insanlara bedava enerji sağlayabilmek için çalıştı. Hayallerine sonuna kadar bağlı kaldı. Hiçbir zaman kendi şöhretini ve menfaatini düşünmedi. Ancak ne yazık ki, aldığı sayısız patente ve günümüz parasal normlarıyla ölçülemeyecek değerlerdeki  icatlara rağmen, bir otel odasında ölü bulundu. Yıllar boyunca emekleri hiçe sayıldı. Kendisinin sahip olması gereken patentler başkaları tarafından çalındı. Hatta öyle ki çoğumuz okullarda, kitaplarda Tesla'nın adını hiç görmedik ama Edison'un adını hep duyduk. Çünkü Tesla, boyun eğmeyen, başkaldıran ve yaşamış olduğu dönemde adaletsizlik karşısında her zaman dik duran bir insandı.

*

Aradan ne kadar zaman geçerse geçsin bu düzen hala değişmedi maalesef. Günümüzde de aynı düzen eksilmeden etkisini sürdürüyor. Hayali olan birçok girişimci, sermaye sahipleriyle buluşamıyor. Buluşanlar ise çok kez suratlarına kapanan kapılardan geçmeye çalışıyor.  Hoş, o kapılardan geçenlerin de kaç tanesinin fikirlerini yatırımcılar dinlemiş oluyor? Öyle ki yöneticilerine itiraz eden ve bir şeyleri düzeltmeye çalışan birçok nitelikli insan karanlık bir geleceğe itiliyor. Bu özel sektörde de, resmi kurumlarda da, futbol takımlarında da, her yerde böyle yürüyor.

*

Fakat ben her ne olursa olsun insanlığa ve medeniyete katkı sağlamak için kendi yaşamlarından fedakarlık yapan bu büyük bilim insanların unutulmaması gerektiğine inanıyorum. Her ne kadar eğitim sistemlerinde ve kitaplarda göz ardı ediliyor olsalar bile. Tesla'nın mücadelesine baktığımızda bize “Yaşamdan çıkarmanız gereken bir ders var” diye fısıldadığını görüyoruz. Tesla, yok olmak pahasına vazgeçmediği mücadelesiyle bize, eğer şansımız varsa, dünyayı daha yaşanılır kılmak için bir adım atmamızı fısıldıyor. Haksızlıklara ve adaletsizliklere boyun eğmemizi… Bugün ilk kez bize sunulanın dışında bir şey yaparak Tesla’nın fısıltılarına kulak verelim. Çünkü yaşadığımız bunca şeye bakınca aslında tıpkı Tesla gibi biz de farkına varıyoruz. Biz de biliyoruz artık, karanlığı aydınlatmak bizimelimizde.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş'ta transfer tamam
Beşiktaş'ta transfer tamam
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage
Facebook’tan liselilere özel yeni sosyal ağ: Lifestage