Derbinin Mutlak Kazananı
Fatih Çelebi

Derbinin Mutlak Kazananı

 

Geçtiğimiz pazar günü ülkemizi temsil eden iki Euroleague takımı Ülker Sports Arena'da karşı karşıya geldi; Fenerbahçe ve Galatasaray Odeabank... 

Basketbol açısından bakacak olursak, her ne kadar maçın ilerleyen bölümünde istenmeyen bazı tatsız durumlar yaşansa dahi, bu durumların şiddete dönüşmemesi ve saha içinde kalması içimizi rahatlattı. Atmosfer son derece mükemmel, insanı içine çeken cinstendi. Önümüzdeki hafta içi ikişer Euroleague maçına çıkacak olan temsilcilerimiz için bu durum derbinin temposuna ve oyun ritmine de sirayet etmiş görünüyordu. Takımların arasında da artık -her ne kadar Fenerbahçe'nin formsuz döneminde olsa dahi- siklet farkı maçın vitesini düşürdü. Maça inanılmaz bir dış şut yüzdesi ile başlayan ve devam eden Galatasaray Odeabank, ısrarla rakibinin zayıf karnı olan pota altına hücum eden Fenerbahçe karşısında ilk yarıyı başa baş götürse dahi maçın ikinci yarısında düşen şut yüzdesi ve kadro kalitesinin rakibinden aşağıda olmasının verdiği dezavantaj ile sahadan 92-74 mağlup ayrıldı. 

Fenerbahçe kanadında maçın kazanılmasından ziyade asıl kazanç Jan Vesely'nin sunduğu muazzam performanstı. Çek pivot 9 da 11 saha içi isabeti ile pota altının mutlak hakimi oldu. Bu seneye fazlasıyla tutuk başlayan Vesely için dileriz bu başlangıç maçı olur. Diğer yandan İtalyan forvet Datome'nin ve bu sene takıma dahil olan James Nunnally'nin de bu sezon ortalamalarının üstünde sergiledikleri oyun heyecan yarattı. Bu üç oyuncunun taşın altına daha fazla el koymaları sezon başarısı için fevkalade önem teşkil ederken; özellikle Vesely'nin bize geçen seneyi hatırlatan performansı maçın mutlak kazananının Fenerbahçe, mutlak kazanımının ise kendisi olduğunu gösterdi.

Galatasaray Odeabank açısından bakacak olursak kadroda ciddi sıkıntılar göze çarpmakla birlikte bütün üretkenlik kısmının kaptan Sinan Güler'de olması soru işaretleri yaratıyor. Kaptan oynarsa takım oynuyor. Aksi halde Blake Schilb ile Micov'un bire bir oyunlarına kalıyorlar. Forvetler iyi, pivotlar vasat, gardlar yetersiz... Galatasaray kadrosunun bütün özeti bundan ibaret. Avrupa'nın tepesinde oynuyorsanız bu kadro size tecrübeli takımlar karşısında alınan galibiyetleri "şaşırtıcı" yahut "spekteküler" olmanın dışına çıkarmaz. 


Sözün özü Fenerbahçe'nin kendisini bulmasını, Galatasaray Odeabank'ın ise bizi şaşırtmasını bekliyoruz. Umarım başarılarla dolu bir sezon  devamı ile daha da gururlanırız. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor