Beyonce vs Lemonade albüm incelemesi
Mert Yıldırım

Beyonce vs Lemonade albüm incelemesi

   Müzik dünyasında işini düzgün bir şekilde yapmaya çalışan başarılı isimlerden birisi de kuşkusuz Beyonce. Aldığı onca Grammy ödülü onun ne kadar iyi işler çıkardığının göstergesi. Başarısı müziğe olan tutkusundan geliyor. Bir albüm yaptığında da en iyisini yapmayı amaçlıyor ve istediğini elde ediyor.

Uzun çalışmalar sonucunda öyle güzel albümlerle ortaya bir anda çıkıyor ki şarkılarını dinlemeden edemiyor insan. Kazandığı ödüller başarısı ve ününü daha da üst seviyeye taşıdı. Ancak o hiçbir zaman bu gücün gölgesine sığınmadı. Var olan gücünü korumayı bildi ve bunu geliştirmeye çalıştı sürekli. Yerinde sayıklamadı, durmadan daha iyisini hayal etti ve istediğini elde etti.

Bazı şarkıcılar birkaç şarkı yaptıktan sonra kendini geriye çeker. Bazılarının yaptığı hiçbir iş tutmaz. Bazıları sadece birer gösteriş meraklısıdır. İsimleri suya yazı yazılır gibi yazılır. Bazı isimler vardır ki onların ismi kolay kolay silinmez. Dağ gibi karşınızda durur ve tüm heybetiyle kendi gücünü ortaya çıkarır. Beyonce o isimlerden birisi. Duruşu, sahip olduğu güçlü sesi, kariyeri, işini ciddiye alması bunları kanıtlıyor.

Beyonce, Beyonce albümünde cazibesini ortaya çıkarmış. Şarkıları her zaman olduğu gibi üst sıralarda yer alıyor. Müzik kariyerini daha da sağlamlaştırmış bu albümünde. Cazibeli tavrı Haunted, Partition, Mine, Drunk in love şarkılarında kendini belli ediyor.

Bu albümde aslında kadınsı tarafını daha çok ortaya çıkarmaya çalışmış. Albümle beraber şarkıların kliplerini büyük özenle çekmesi de onun işinde ne kadar profesyonel olduğunun göstergesi. Drunk in love şarkısında tutku dolu bir kadını dinliyoruz. ‘’Beyonce’’ albümünü çıkardığında oldukça mutluydu Beyonce. Lemonade ise durumlar tam tersine dönüştü.

Pretty Hurts şarkısında ‘Hayattan istediğiniz nedir?’ sorusuna ‘Mutlu olmak’’ diyerek aslında herkesin istediği şeyi vurguluyor bize sanatçı. Bu noktada geniş kitlelerin sesi olmayı başarıyor. Bu şarkıda aslında mükemmeliyetçiliğin insana her zaman fayda sağlamadığını anlatmaya çalışıyor bize ayrıca.

Beyonce’nin feminist duruşu Lemonade ve Beyonce albümlerinde kendini oldukça hissettiriyor. Ben Lemonade albümünde bunu daha çok sezdim. Özellikle don’t hurt yourself şarkısında intikam almak isteyen bir kadın portesi çiziyor.

Sanatçının görevi yaptığı işle kendini ifade etmektir. Kendini ancak başarılı olduğu alanda ifade edebilir. Magazincilerin kızı Ivy hakkında yaptığı kötü yorumları Formation şarkısında eleştirmesi buna en güzel örnek. Sanatçı yaptığı işle kendisine yapılan eleştirilere cevap verir. Beyonce’nin yaptığı da tam olarak buydu. Bebeğimin bebeklik saçını ve afroluğunu seviyorum diyerek aslında magazincilere birer cevap veriyor Formation şarkısında.

Formation şarkısının klibi ırkçı unsurlar barındırığı için bir süre youtube’da gösterilmedi. Sanatçının önüne engel koydular bir süre ama bu durum işe yaramadı. Klibin genel havasına baktığımızda siyahi insanların çoğunluğunu görmekteyiz. Son dönemlerde siyahilere uygulanan şiddet eğilimi arttığı için Beyonce bu konuya dikkat çekmeye çalışmış. Bu konuda oldukça sağlam bir duruş sergilemiş.

‘’Beyonce’’ albümünden sonra tutku dolu kadın Lemonade albümünde bir intikam almaya meyilli bir kadına dönüşüyor. Kişisel hayatında yaşadığı olayları şarkılarında yansıtmayı tercih eden Beyonce, Lemonade albümünde de böyle yapmayı tercih etmiş.

Özellikle Don’t hurt yourself şarkısında bu intikam alma havası daha çok hissediliyor. Pray you catch me şarkısında sakin bir havayla giriş yapıyor albüme. Sanki çok huzurlu bir hava yaratmaya çalışıyor. Aslında bu fırtına öncesi bir sessizliğin işareti. Bütün öfkesini Don’t hurt yourself şarkısında ortaya çıkarıyor. Sorry şarkısında bu havayı dağıtmaya çalışıyor. Daddy Lessons şarkısında ise eğlenceli bir ortam yaratmaya çalışıyor. Asıl noktayı Formation şarkısında koyuyor.

Beyonce, doğru insanlarla çalışmanın meyvesini bu albümlerle alıyor. Lemonade albümünde The Weeknd, James White, James Blake gibi önemli isimlerle düet yaptı. ‘’Beyonce’’ albümünde ise Sia, Jay Z, Nicki Minaj, Drake gibi başarılı isimlerle çalıştı. Yaptığı şarkılarla listelerin en üst sırasında yer almayı başardı.

Ben ‘’Beyonce’’ albümünü daha çok sevdim. Lemonade albümü de elbette başarılı bir albüm. Beyonce’nin feminist yanını mesleğine de yansıtmasını oldukça doğru buluyorum. Feminist duruşu ve siyahi haklarına vurgu yapması oldukça doğru bir karardı albümleri için.

Bu iki albümü bir sürü başarıyı da beraberinde getirdi. Özellikle Beyonce albümündeki klipleri büyük özenle çektiği çok belli. Her klibinde büyük emekler var. Mine şarkısının klibi çok sanatsal ögeler içeriyor. Pretty Hurts klibi oldukça renkli görüntüler var. Partition şarkısının klibinde kadınsı yönünü oldukça başarılı bir şekilde yansıtmış.

Karşımızda yaptığı her işte ismini en üst sıralara yazdıran dev bir isim var. Danslarıyla, konserleriyle, güçlü sesiyle örnek alınacak bir isim Beyonce. Hem böylesine güzel dans edip hem de şarkı söyleyebilen kaç kişi vardır acaba konserlerde merak ediyorum. Kendisi hakkında kötü bir şey söylemek çok zor çünkü yaptığı her işte mükemmele yakın işler yapıyor. Bu da onu daha çok sevilmesini sağlıyor.

Hayranlarına hem görsel hem işitsel şekilde hitap ediyor. Klipleriyle şarkılarının güzelliğini vurgularken güçlü sesiyle albümlerinin birçok insan tarafından defalarca dinlenmesini sağlıyor.

Çok zor bir hayatı var aslında baktığımızda. Düşünsenize herkes sizden sürekli mükemmel olmanızı bekliyor. İyi bir anne, iyi bir eş, iyi bir şarkıcı, iyi bir iş kadını vs. Her zaman mükemmel kalmak çok zor olsa gerek. Bütün bunlara rağmen duruşundan hiç taviz vermemesi taktir edilesi doğrusu.

Bir an önce Türkiye’ye gelip onu seven hayranlarıyla konserde buluşmalı. Eminim onun konserinde şarkılarına eşlik etmek isteyen bir sürü insan vardır. Ben de onlardan birisiyim itiraf etmek gerekirse. Pozitif enerjisini konserde hissetmek isterdim. Halo şarkısını söylerken konserdekilere şarkıyı söyletmesi çok samimi gelir bana. Bu aslında hayranlarıyla olan güçlü bağını da yansıtıyor. Umarım bir gün onun konserinde şarkılarına eşlik edebiliriz.

Email: [email protected]

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Sel, travma sürecini uzattı! Şimdi hayal kırıklığı evresindeyiz…
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor
Şap hastalığı insanlarda ölümcül etkilere yol açmıyor