Mezra'dan zirveye yerleşti

Mezra'dan zirveye yerleşti

Muş'un Varto ilçesinde Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavında 120 sorunun tamamını yanıtlayarak Türkiye birincileri arasında olan Ezgi Beytaş Kocaeli Fen Lisesi'ne yerleşti.

EĞİTİM - 2016-08-13 11:11:03

Muş'un TEOG birincisi Kocaeli Fen Lisesi'nde

Muş'un Varto ilçesinde Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavında 120 sorunun tamamını yanıtlayarak Türkiye birincileri arasında olan Ezgi Beytaş Kocaeli Fen Lisesi'ne yerleşti. 

VATAN Gazetesi'nde yer alan habere göre, Temel eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) ikinci dönem sınavında 120 sorunun tamamını doğru yanıtlayarak Türkiye birincileri arasında yer alan Ezgi Beytaş, Muş’un Varto ilçesinin gurur kaynağı oldu. Dağcılar köyü Seyit Kamer mezrasından taşımalı eğitim sistemiyle Çaylar köyündeki Yatılı Bölge Orta Okulu’ndan TEOG birinciliğine ulaşan Beytaş, "Tercih listemde 4. sırada yer alan Kocaeli Fen Lisesi'ne yerleştim. Sonuçtan mutluyum" dedi. 

"4 yanlış beni geriye itti"
27-28 nisan'da gerçekleştirilen 2. dönem TEOG sınavında 120 sorunun tamamını doğru yanıtlamasına rağmen 25-26 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen 1.dönem TEOG sınavında 4 yanlışı olduğu için puan ortalaması 491 puana düşen Beytaş tercih listesinde 4. sırada yer alan Kocaeli Fen Lisesi'ne yerleşti. 

"Daha çok çalışacağım"
Öğretmenlerinin yardımıyla tercih listesini hazırladıklarını söyleyen Beytaş, "Tercih listemde ilk sırada İzmir Bornova Fen Lisesi, 2. sırada İzmir Buca Fen Lisesi, 3. sırada Çapa Fen Lisesi, 4. sırada ise Kocaeli Fen Lisesi yer alıyordu. Tercihlerimi tamamen kendi istediğim okullara göre yaptım. Hayalim İzmir'de okumaktı. Zaten orayı görmeyi de çok istiyordum. Ama ilk sınavımdaki 4 yanlış beni biraz geriye itti. Ama Kocaeli'ni kazandığım içinde çok mutluyum. Hayallerimi gerçekleştirmek için daha çok çalışacağım" dedi.


Ailelerini peşinden gittiler
Muş'ta 120 sorunun tamamını cevaplayarak birinci olan öğrencilerden Zeynep Er, Isparta'ya göç edecek olan ailesinden ayrılmamk için Isparta Fen Lisesi'ni tercih ederken, Ali Kemal Sipahi'de Aydın'a taşınacak olan ailesinin yanında kalmak için Aydın Fen Lisesi'ni tercih etti. 


PKK'nın yaktığı okuldan İstanbul'a

Şemdinli Altınsuyu köyünde PKK'nın yaktığı Atatürk Ortaokulu öğrencisi Sidem Gül birinci dönem TEOG sınavında 120 sorunun tamamını cevaplayarak 1. olmuştu. Hedefinin Ankara Fen Lisesi olduğunu ama 5. ve 6. sınıfta görsel sanatlar ve beden eğitimi derslerinin puanlarının girilmemesinden dolayı 5 puanının düştüğünü söyleyen Gül, "Şuanda İstanbul Yaşar Atatürk Fen Lisesi'ne girdim. Ancak nakiller sırasında Çapa Fen Lisesi için tekrardan şansımı deneyeceğim" dedi. 

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER