Kurt adam sendromlu kız yardım bekliyor

Kurt adam sendromlu kız yardım bekliyor

Brezilya'da yaşayan Kemilly Vitoria Pereira de Souza "Kurt adam sendromu" olarak da bilinen hipertrikoz olarak bilinen hastalığa sahip. Kemilly, birçok ilaç kullansa da tüm yüzünü ve vücudunu kaplayan tüylenmeden kurtulamamış.

SAĞLIK - 2016-05-03 21:26:31

Küçük kızın derdine ise bir tek lazer epilasyon cihazı çare oldu. Fakat cihazın bir parçasının bozulması üzerine tedavisi yarım kaldı.

2013 yılının Aralık ayında De Souza Ailesi kilometrelerce uzağa kızının tedavisini yaptırabilmek için taşındı. Hastane Kemilly'nin problemini ise ilaçla çözemeyince lazer epilasyon denendi.

Hipertrikoz nedir?

Vücudun her yerindeki kılların anormal miktarda uzamasıdır. Hipertrikoz görünümü mitolojik kurt adama benzediğinden dolayı, yaygın olarak gayri resmi şekilde kurt adam sendromu olarak da adlandırılır. Vücudun pek çok yerinde oluşan jeneralize ve yalnızca belirli bir bölgede oluşan lokalize olmak üzere iki tür hipertrikoz bulunmaktadır. Hipertrikoz kişide doğuştan gelen veya sonradan gelişen bir hastalık olabilir. Androjene bağımlı kıl hariç olmak üzere kıllar cilt üzerinde, kasık bölgesinde, yüz ve koltuk altı bölgelerinde meydana gelir.

Hindistan’da da üç kız kardeşte görülen bu vakanın kalıtımsal olabileceği de savunulmuştur. Ülkemizde Hipertrikoz sendromu hiç görülmemiştir. İç salgı hastalığının da neden olduğu düşünülen kurt adam sendromu, teknolojinin gelişmesi ile etkisi aza indirilmeye başlanmıştır. Lazer ve epilasyon aletleri ile geçici olarak tedavi edilen hastalık, belirli bir süreden sonra kendini tekrar yenilemektedir.

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER